Hala Częstochowa
Z OSTATNIEJ CHWILI

Zagrali z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (zdjęcia)

halowy_turniej

Osiem drużyn reprezentujących kraje, które wstąpiły 10 lat temu do Unii Europejskiej, rywalizowało 8 maja w Hali Sportowej Częstochowa w ramach akcji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Patronat nad piłkarskim turniejem objął prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

Reprezentacje tworzyli uczniowie klas czwartych i młodsi. Każda szkoła drogą losową przywdziała strój jednego z ośmiu krajów, które wraz z Polską w tym samym czasie poszerzyły UE.

Turniej piłkarski rozpoczął się od prezentacji drużyn i odsłuchaniu „Ody do radości” – hymnu unijnego. Podczas sportowych zmagań nie zabrakło emocji, składnych akcji i pięknych goli. Dodatkowo młodych piłkarzy do walki zagrzewali kibice, którzy przyjechali do Hali Sportowej Częstochowa ze Szkoły Podstawowej nr 50. I to właśnie uczniowie z tej placówki, grający w barwach Czech, wygrali zawody. W finale drużyna prowadzona przez Jacka Ostaszewskiego pokonała 1:0 reprezentację Estonii, którą tworzyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 31. Warto dodać, że Czechy w całym turnieju nie straciły ani jednej bramki.

– Chłopcy wykazali hart ducha i spełnili to, co sobie założyli – mówi trener Ostaszewski. – Zapytałem ich przed zawodami, po co tu przychodzimy. Odpowiedzieli, że przyjeżdżają tu wygrać. Tak też zrobili. Utrzymali to do końca. Duża w tym zasługa chłopców grających w obronie i naszego napastnika Dawida.

Trener „pięćdziesiątki” cieszy się, że finał został rozstrzygnięty w regulaminowym czasie gry. – Jeśli finał rozstrzyga się w grze, na boisku, gdzie pada bramka, jest to miarodajne. Szczerze mówiąc, nie chcieliśmy rzutów karnych. To przecież loteria – twierdzi Ostaszewski.

Najskuteczniejszym strzelcem turnieju został Dawid Jargosz (Czechy), a najlepszym bramkarzem Wiktor Kłosowski z Estonii.

Wszystkie drużyny otrzymały medale. Organizator ufundował puchary dla zespołów, które zajęły trzy pierwsze miejsca. Był też słodki poczęstunek oraz nagrody niespodzianki dla najlepszej drużyny od Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Medale, puchary i nagrody wręczał zastępca prezydenta Częstochowy Jarosław Marszałek.

Klasyfikacja końcowa:

1. Szkoła Podstawowa nr 50 im. Gen . Wł. Sikorskiego – Czechy
2. Szkoła Podstawowa nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi – Estonia
3. Szkoła Podstawowa nr 42 im. Jana Brzechwy – Litwa
4. Szkoła Podstawowa nr 34 im. A. Fredry  – Łotwa
5. Szkoła Podstawowa nr 49 im. J. Kusocińskiego – Polska
6. Szkoła Podstawowa nr 24 im. Jana Marcina Szancera – Cypr
7. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Zdobywców Przestworzy w Częstochowie – Słowacja
8. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Haliny Poświatowskiej – Węgry

Przejdź do treści