Hala Częstochowa
Z OSTATNIEJ CHWILI

II Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej w HSC

23 października w Hali Sportowej Częstochowa odbędzie się druga edycja Ponadregionalnego Festiwalu Piosenki Podwórkowej organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
 
Udział w festiwalu zapowiedziało ponad 600 uczestników – dzieci i młodzież uczęszczające do przedszkoli, szkół i domów dziennego pobytu z  województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego oraz śląskiego.

W jury festiwalu zasiądą przedstawiciele świata sztuki, sportu i biznesu:  dziennikarz Ireneusz Bieleninik, , aktorka Iwona Chołuj, aktor Grzegorz Daukszewicz, artysta plastyk Mariusz Chrząstek, muzycy: Janusz Yanina-Iwański i Michał Rorat, Małgorzata Iżyńska – autorka tekstów, poetka i działaczka samorządowa  oraz prezes firmy mPAY  Maciej Orzechowski.

Jak mówi Beata Mstowska, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Osób  z Niepełnosprawnością Intelektualną i jedna z organizatorek festiwalu, w jury zasiądą nieprzypadkowe osoby.  – To ludzie związani z Częstochową, ale przede wszystkim wieloletni i szczerzy przyjaciele Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, na których wsparcie i pomoc nasi podopieczni zawsze mogą liczyć – twierdzi.

– Wspieram Stowarzyszeni i Festiwal od początku, bo nie ma nic cenniejszego niż widzieć szczerą radość na twarzach ludzi, którym mogę pomóc – przyznaje Ireneusz Bieleninik. – Jestem zawsze do dyspozycji, bo trudno mi przejść obojętnie nad szlachetnymi pobudkami, którymi kieruje się to wyjątkowe stowarzyszenie.-dodaje.

Dla Janusza Yaniny-Iwańskiego, to powrót do lat dzieciństwa. – Wychowałem się z takimi dziećmi. To ludzie, którzy bez pomocy nie poradzą sobie w życiu – mówi muzyk. – Mój udział w jury wynika też z tego faktu, ale także dlatego, że ilość pozytywnej energii
i radości, którą wnoszą w życie osoby niepełnosprawne jest niewiarygodna. Optymizmu mogą pozazdrościć im ludzie, którzy nie mają tych wszystkich dysfunkcji ale nie umieją też tak okazywać i doświadczać  szczęścia.

Organizacja festiwalu możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu PFRON oraz budżetu Samorządu Województwa Śląskiego i Urzędu Miasta Częstochowy.  Honorowy patronat nad imprezą objął marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz  prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Festiwal rozpocznie się o godz. 10.30 i potrwa do godz. 14.

Przejdź do treści