Hala Częstochowa
Z OSTATNIEJ CHWILI

„Let’s Play Częstochowa”. Turniej gamingowy i cosplay (zdjęcia)

hsc-01-lets-play-czestochowPrawie 900 uczestników wzięło udział w drugiej edycji ogólnopolskiego turnieju gamingowego „Let’s Play Częstochowa”, który rozgrywany był w sobotę i niedzielę (14 i 15 maja) w Hali Sportowej Częstochowa.

– Ze względu na dużą liczbę uczestników i skalę tego turnieju zdecydowanie dobrym pomysłem było wybranie Hali Sportowej Częstochowa – mówi Jan Mucha, jeden z organizatorów turnieju. – Obiekt ma naprawdę sporo miejsca i wiele możliwości ulokowania zarówno graczy jak i widzów. Hala znakomicie spełnia wymogi logistyczne, jeśli chodzi o przygotowanie tego typu turniejów.

Głównym celem imprezy była walka z dopalaczami. Na uczestników turnieju czekały liczne gry komputerowe, które miały być alternatywą wobec korzystania z środków odurzających. W turnieju wzięło udział prawie 900 pasjonatów z całej Polski, którzy rywalizowali o tytuły najlepszych graczy komputerowych. Uczestnicy grali w Counter Strike: Global Offensive, League of Legends, FIFA 16, PES 2016 oraz Hearthstone.

– Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że do Częstochowy przyjechała czołówka zawodników z całego kraju- twierdzi Mucha. – Dobór gier był przemyślany. Counter Strike i League of Legends to pozycje, w które grają zawodowcy i amatorzy. Z kolei FIFA i PES są uznanymi i lubianymi grami sportowymi. Przecież nie brakuje fanów naszego narodowego sportu, jakim jest piłka nożna.

W turnieju „Let’s Play Częstochowa” wzięła udział m.in. pierwsza w Polsce w pełni profesjonalna drużyna Pride Gaming, która rywalizowała w Counter Strike: Global Offensive. – Nie ukrywam, że przyjechaliśmy tutaj po zwycięstwo – przekonuje Piotr Lipski, menadżer Pride Gaming, organizacji zatrudniającej graczy. –  Nasi zawodnicy mają podpisane umowy, zarabiają. Organizujemy też tzw. bootcampy. To poprawia ich komunikację, zgranie, mogą bardziej efektywnie przeanalizować błędy, które popełnili. Pod koniec maja będziemy wynajmować tzw. Gaming House w Warszawie, czyli dom, do którego gracze będą się przeprowadzać, w nim mieszkać i ćwiczyć pod okiem trenera. Dzięki temu dużo szybciej będą osiągać sukcesy.

Pula nagród w częstochowskim turnieju wynosiła 50 tys. zł. Najlepsza drużyna w Counter Strike’a otrzymała 7 tys. zł i nagrody w postaci sprzętu komputerowego.

Organizatorzy zadbali także o szereg dodatkowych atrakcji. Odbyły się m.in. mistrzostwa Polski w cosplay  na najlepsze przebranie za postać z gry komputerowej. Natalia ze Szklarskiej Poręby zamieniła się w Sylvanas z World of Warcraft. – W zeszłym roku widziałam konkurs cosplay podczas Poznań Game Arena, złapałam bakcyla i wiedziałam, że to będzie moje hobby – twierdzi Natalia. – To mój pierwszy strój. Pracowałam nad nim trzy miesiące. Robiłam wszystko z pianki, którą kupiłam jako karimatę.

Podczas turnieju dla widzów przygotowano również strefy Free To Play. – W strefie mieliśmy dwa symulatory, m.in. wyścigowy, który dawał bardzo ciekawe wrażenie, bo grało się w specjalnych okularach. – tłumaczy Mucha. – Rozglądając się w kabinie samochodu, mogliśmy poczuć się, jakbyśmy prowadzili samochód wyścigowy.

Impreza była również okazją do promocji idei wskrzeszenia województwa częstochowskiego. Rozdawano m.in. ulotki „Jasne, że województwo częstochowskie”.

Partnerami „Let’s Play Częstochowa” byli m.in. Gigabyte, Hyper, NTT Seria Game, LG oraz Miasto Częstochowa. Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Przejdź do treści