Hala Częstochowa
Z OSTATNIEJ CHWILI

Tenisiści stołowi walczą w HSC o mistrzostwo Polski! (zdjęcia)

W Hali Sportowej Częstochowa rozpoczęły się 85. Indywidualne Mistrzostwa Polski seniorów w tenisie stołowym. Potrwają do niedzieli.

– Jesteśmy zaszczyceni, że tej rangi impreza odbywa się w naszej hali sportowej – mówił podczas uroczystego otwarcia mistrzostw wiceprezydent Częstochowy Jarosław Marszałek z SLD. – Bo Częstochowa to miasto sportu. Bardzo chcieliśmy, aby to właśnie tenis stołowy na najwyższym poziomie zagościł u nas. Dziękuję działaczom Polskiego Związku Tenisa Stołowego, że dali nam tę szansę. Mamy świetne warunki, wspaniałą młodzież, która chce oglądać tego typu wydarzenia.

Do rywalizacji stanęło 128 najlepszych w kraju tenisistów i tenisistek. Częstochowę reprezentują Magdalena Sikorska, Roksana Załomska, Katarzyna Ślifirczyk i Kinga Falarz. Wśród faworytów do złota wymienia się m.in. Jakuba Dyjasa i Daniela Góraka. Obaj wywalczyli medale podczas mistrzostw Europy w 2016 roku. Jeśli chodzi o panie, to głównymi pretendentkami są: Natalia Partyka, Katarzyna Grzybowska, Klaudia Kusińska.

85. Indywidualnym Mistrzostwom Polski w Częstochowie towarzyszą dodatkowe atrakcji. W sobotę, 4 marca podczas zmagań wręczone zostaną dyplomy honorowe dla 24 zawodników, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla tej dyscypliny. Odbędzie się też promocja książki „Od Alojzego Ehrlicha do Natalii Partyki. Współzawodnictwo sportowe”. Od piątku, 3 marca w holu Hali Sportowej Częstochowa oglądać można wystawę historyczną.

– Są publikacje dotyczące metodyki treningu, historii, mamy rakietki producentów z Bielska i Łodzi, którymi dawniej grano. Jest też kolekcja znaczków Polskiego Związku Tenisa Stołowego, są trzy stare stoły, jeden z lat 50. ubiegłego wieku. Mamy stół kupiony w 1980 roku przez AZS z okazji awansu kobiecej drużyny do I ligi – wylicza wiceprezes AZS AJD dr Wiesław Pięta. 

Na wystawie można również znaleźć bardzo stare rekwizyty, jak np. ponad stuletnia rakietka, czy piłeczki celuidowe.  – W okresie międzywojennym Częstochowa słynęła z produkcji piłeczek. Nazywały się Wir, a producentem był Żyd Izydor Mitz – opowiada Pięta.

Patronat nad mistrzostwami objął prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk z SLD.

Przejdź do treści