Hala Częstochowa
Z OSTATNIEJ CHWILI

W HSC podpisali porozumienie polsko-ukraińskie

IMG_8851

W sali konferencyjnej Hali Sportowej Częstochowa przedstawiciele Śląskiego Związku Gmin i Powiatów podpisali porozumienie o współpracy z Kijowskim Oddziałem Regionalnym Związku Miast Ukrainy.

– Liczymy, że współpraca będzie się rozwijać i przenosić na wyższe szczeble. Mamy nadzieję, że wśród jej płaszczyzn znajdzie się kultura, edukacja i sport – wymienia prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, zastępca przewodniczącego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Od lat z Ukrainą współpracuje na płaszczyźnie edukacyjnej Wyższa Szkoła Lingwistyczna w Częstochowie. – Będziemy na pewno rozmawiać o przenoszeniu misji edukacji europejskiej na teren Ukrainy – mówi Cezary Wosiński, rektor WSL. – To będzie idea podwójnych dyplomów dla studentów uczelni polskich i ukraińskich oraz uczniów szkół średnich, a także zbliżenie kulturowe, wprowadzenie nowoczesnych, europejskich technologii edukacyjnych na rynek ukraiński.

Przedstawiciel miasta Boryspol przypomniał, że w Częstochowie w ramach współpracy przebywa 30 uczniów dziesiątej klasy ukraińskiej. Obecnie uczą się w częstochowskim liceum.

Prezydent Częstochowy nie wyklucza, że współpraca będzie się rozwijać również na rynku gospodarczym. – Jeśli będzie możliwość na rozwinięcie współpracy gospodarczej, to przecież w Częstochowie działa ukraiński koncern ISD, który jest właścicielem Huty Częstochowa.

W spotkaniu, którego efektem jest podpisanie porozumienia polsko-ukraińskiego, uczestniczyli m.in. Anatolij Fedoruk, prezydent miasta Bucz, prezes Zarządu Kijowskiego Oddziału Regionalnego Związku Miast Ukrainy, Zygmunt Frankiewicz, przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, prezydenta Gliwic oraz Oleksij Moskalenko, prorektor Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie, prezesa Korporacji „Ukraińsko-Polskie Centrum Wymian Akademickich”.

Przejdź do treści