Hala Częstochowa
Z OSTATNIEJ CHWILI

Iaido w Hali Sportowej Częstochowa

 

W dniach od 19 do 24 sierpnia w Hali Sportowej Częstochowa obywała się Letnia Szkoła Polskiego Stowarzyszenia Iaidopod patronatem Polskiego Związku Kendo, która w sobotę została zwieńczona Indywidualnymi Międzynarodowymi Mistrzostwami Iaido.

W tym czasie staraliśmy się Wam przybliżyć podstawowe informacje o IAIDO. W ostatni dzień jeden z naszych pracowników odbył rozmowę z Prezesem Stowarzyszenia Krzysztofem Górnickim.

Krzysztof Górnicki: „Wyobrażamy sobie przeciwnika i tniemy powietrze.”

Potocznie mówi się, że jest to japońska szermierka. W Hali Sportowej przy ul. Żużlowej 4 przez kilka dni adepci tej sztuki walki trenowali pod okiem senseia Inoue Miyoji w ramach Letniej Szkoły Polskiego Stowarzyszenia Iaido. Krzysztof Górnicki, prezes stowarzyszenia, opowiada nam o powodach, dla których na treningi wybrał halę w Częstochowie oraz zdradza tajniki iaido.

Letnia Szkoła Polskiego Stowarzyszenia Iaido miała tym razem bazę treningową w nowoczesnej hali sportowo-widowiskowej w Częstochowie. Dlaczego?

To największy obiekt, w którym jesteśmy od 9 lat. Mieliśmy tutaj wręcz idealne warunki. Ważne, że działa tutaj klub Polskiego Stowarzyszenia Iaido prowadzony przez Grzegorza Mrozika. Mieliśmy też patronat prezydenta Częstochowy i dostali dofinansowanie z Urzędu Miasta Częstochowy, czyli wręcz idealnie. Poza tym chcemy obwozić po Polsce senseia i pokazać mu naszą kulturę, tradycję. Ważnym elementem był również fakt, że w Częstochowie jest Jasna Góra.

Na czym polega Iaido?

Iaido to sztuka władania japońskim mieczem. Przede wszystkim nie staje się naprzeciwko siebie. Dawniej wyglądało to tak, że jakiś Japończyk, który szedł sobie drogą, był atakowany. To typowo obronna dyscyplina.

Jak to wygląda współcześnie?

Formy iaido nie wykonuje się na żywym ciele przeciwnika. Trzeba go sobie wyobrazić. Uczymy się tego, gdzie jest przeciwnik, ale tniemy powietrze. Podczas treningu używamy tradycyjnego stroju, w którym chodzili ubrani kiedyś samuraje, czyli hakam. Miecz mamy za pasem. Jest wersja treningowa miecza, która nazywa się iaito. Wygląda jak ostra katana. Wykonana jest ze stopu berylu z kadmem. Całość jest chromowana i nie nadaje się do cięta.
Ćwiczymy też przy pomocy bokena, a więc drewnianego miecza, który jest bezpieczny w kontakcie z partnerem. Egzamin na 6 dan zdaje się obowiązkowo z ostrą kataną. Trzeba mieć już wprawę, żeby samemu nie zrobić sobie krzywdy.

Dziękuję za rozmowę.

Przejdź do treści