Hala Częstochowa
Z OSTATNIEJ CHWILI

Szkoły zawodowe promują się w Hali Sportowej Częstochowa (zdjęcia)

W  Hali Sportowej Częstochowa trwa druga edycja Targów Szkolnych „Zawodowiec 2018”. Ich celem jest promocja szkolnictwa zawodowego i technicznego wśród młodzieży i rodziców.

– Okazuje się, że coraz częściej młodzi ludzie poszukują możliwości kształcenia nie tylko w szkole, w warunkach laboratoryjnych czy na warsztatach, ale właśnie w tych zbliżonych do realiów pracy. To właśnie dają nam firmy – mówił podczas otwarcia Częstochowskich Targów „Zawodowiec” prezydent Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyk. –  Dzisiaj mamy najniższe bezrobocie w mieście od 15 lat, dlatego nasze starania idą w kierunku pozyskiwania dobrych miejsc pracy i podnoszenia kwalifikacji pracowniczych. Przedsiębiorcy przychodzą teraz do nas i pytają, czy mamy dobrze wyszkolonych pracowników. To jest dzisiaj największy kapitał.

Częstochowa już od kilku lat konsekwentnie wspiera szkolnictwo zawodowe w porozumieniu z przedsiębiorcami. Dlatego nie jest tu żadną nowością upowszechniany obecnie w kraju model kształcenia dualnego – łączącego zdobywanie wiedzy teoretycznej z praktyczną nauką zawodu. Ponadto miasto pomaga rozbudowywać bazę warsztatową i dydaktyczną szkół, tworzy klasy wielozawodowe, przyznaje wyróżnienia pracodawcom przyjaznym szkołom zawodowym. We wszystkich częstochowskich szkołach wprowadzono też jednolity system doradztwa zawodowego. Wszystko to ma służyć dostosowaniu oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych do potrzeb lokalnego rynku pracy.

W targach drugi rok z rzędu biorą udział Techniczne Zakłady Naukowe. – Kształcimy w zawodach, które mają bardzo dużą przyszłość na rynku pracy. Staramy się tak dopasowywać ofertę, aby nasi absolwenci mogli znaleźć się zarówno w zakładach pracy jak i renomowanych uczelniach – mówi Karol Kaczmarek, dyrektor TZN-u. – W naszej kadrze jest wielu nauczycieli, którzy maja do czynienia z rynkiem pracy i przekazują uczniom wiedzę, której nie ma w książkach. Oprócz samej nauki zawodów proponujemy wiele dodatkowych kursów w ramach projektów unijnych, jak również we współpracy z różnymi firmami. Dbamy o wszelkie hobby i zainteresowania młodzieży, wspieramy ich w ich realizacji. Kończy się to często sukcesami na rynku krajowym w dziedzinie innowacyjności, wynalazczości, ale również w skali międzynarodowej.

Najchętniej wybieranymi kierunkami w TZN-ie są technik informatyk, technik budownictwa, technik teleinformatyk, elektronik, mechanik i mechanik lotniczy. – Wskazania rynku są takie, że mechaników lotniczych będziemy potrzebować jeszcze bardzo dużo. W tym zawodzie kształcimy od kilku lat, a nasi absolwenci pracują na wielu lotniskach nie tylko w liniach krajowych, ale też zagranicznych, takich jak Ryanair, Wizz Air – twierdzi Kaczmarek.

Obok szkół na targach prezentują się współpracujący z nimi przedsiębiorcy, zapewniający uczniom m.in.  praktyki zawodowe. W poniedziałek podpisany został list intencyjny  pomiędzy Polskim Stowarzyszeniem Dekarzy, Zespołem Szkół Technicznych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  oraz miastem Częstochowa. Zakłada ono utworzenie dwóch klas, które będą łączyć ze sobą zawody blacharza dachowego, cieśli i dekarza.

– W ramach tego porozumienia Polskie Stowarzyszenie Dekarskie będzie organizować praktyki zawodowe i płatne staże, szkolenia specjalistyczne. Będziemy zabierać uczniów do najlepszych producentów materiałów dachowych oraz wyposażymy ich w pełny sprzęt dekarski – informuje Anna Deran, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. – Branża jest bardzo bogata, ale brakuje wielu specjalistów w tym zawodzie. 

Organizacją targów ,,Zawodowiec 2018” zajęło się Centrum Obsługi Inwestora, dobrze orientujące się w oczekiwaniach przedsiębiorców. Duży w tym udział mają również uczniowie szkół, którzy stworzyli m.in. plakat imprezy, przygotowali różne pokazy.

Targi potrwają do 21 marca.

Przejdź do treści