W Hali Sportowej Częstochowa podsumowano projekt promujący język francuski (zdjęcia)
- Updated: 4 czerwca 2018
W Hali Sportowej Częstochowa podsumowano projekt służący promocji języka francuskiego wśród dzieci szkół podstawowych. W bezpłatnych zajęciach przez cały semestr uczestniczyło 172 chętnych.
W podsumowaniu wzięli udział m. in. konsul generalny Francji w Krakowie Frédéric de Touchet, radca Przedstawicielstwa Walonia-Bruksela w Warszawie Sylwia Wandziuk–Obłuska i konsul honorowa Francji w Katowicach Anna Krasuska – Terrillon.
Podczas spotkania prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wraz z konsulem Francji wręczyli uczniom certyfikaty udziału w projekcie, a nauczycielkom – wolontariuszkom, podziękowania za pracę. Przedstawicielstwo Walonia-Bruksela ufundowało szkolnym bibliotekom ilustrowane komiksy, a wolontariuszkom książki w j. francuskim. Od wydawnictwa Hachette uczniowie otrzymali kolorowe plany lekcji.
Pomysł promocji języka francuskiego wśród uczennic i uczniów szkół podstawowych powstał w ramach współpracy Częstochowy z francuskim Lourdes, które jest naszym miastem bliźniaczym od 1990 r.
W zeszłym roku Częstochowę odwiedziła przewodnicząca stowarzyszenia „Błękitna Gwiazda” z Lourdes, któremu tamtejsze merostwo powierzyło realizację wymian z naszym miastem. Podczas wizyty przewodniczącej w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie poświęcone malejącej liczbie szkół z językiem francuskim. W spotkaniu wzięły udział romanistki oraz dyrektorzy tych częstochowskich szkół, w których jest on jeszcze nauczany. Rezultatem spotkania było opracowanie projektu adresowanego do uczniów klas piątych szkół podstawowych, polegającego na udzielaniu bezpłatnych lekcji francuskiego.
W projekcie uczestniczyło 12 szkół podstawowych, 172 dzieci i 11 nauczycielek-wolontariuszek. Program zajęć – zatytułowany „Tour de France avec Julie et Olivier” – jest swego rodzaju „wędrówką” przez poszczególne regiony Francji. Obejmuje łącznie 12 godzin lekcyjnych, odbywających się raz w tygodniu w II semestrze obecnego roku szkolnego. Celem projektu jest zachęcenie dzieci do nauki języka francuskiego, nie tylko poprzez zapoznanie ich z podstawowymi zwrotami, ale również poprzez zaprezentowanie bogactwa kultury Francji, znaczenia tego kraju w świecie, jego dziedzictwa historycznego czy gastronomicznego.
Metodyczka Ewelina Makowska utworzyła na Facebooku fanpage ,,Język francuski w Częstochowie”, na którym można znaleźć m.in. informacje na temat przebiegu projektu i korzyści wynikających ze znajomości francuskiego, a także ćwiczenia, rysunki czy fotografie.