Hala Częstochowa
Z OSTATNIEJ CHWILI

Senioralia z Haliną Kunicką

W Hali Sportowej Częstochowa znów będą bawić się seniorzy i seniorki. A to za sprawą czwartej edycji Senioraliów, która odbędzie się 10 i 11 października. W programie m.in. „Zaczarowany koń”, czyli koncert piosenek z lat 50. XX w. Gwiazdą będzie Halina Kunicka.

– To, że żyjemy w Częstochowie, mieście z tyloma zakładami pracy, osiedlami, drogami i szkołami, zawdzięczamy tym osobom, które budowały jego potęgę, czyli seniorom – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. –  To osoby, które już nic nie muszą, a wszystko jeszcze mogą. Dlatego też z myślą o seniorach wymyśliliśmy program „Częstochowa wspiera seniorów”. Jego punktem kulminacyjnym są właśnie Senioralia. Liczymy, że kolejna edycja zaktywizuje seniorom i pozwoli im dobrze spędzić czas w gronie bliskich i dalszych znajomych.

Czwarta edycja rozpocznie się przekazaniem seniorom kluczy do bram miasta. Dla uczestników przygotowano poczęstunek oraz liczne atrakcje, związane z aktywnością fizyczną i zdrowiem (zajęcia zumba gold, zdrowy kręgosłup oraz gimnastyka ogólnorozwojowa). W holu głównym Hali Sportowej Częstochowa będzie można odwiedzić stoiska tematyczne z zakresu zdrowia, aktywności fizycznej oraz organizacji i instytucji działających na rzecz seniorów (chętni do zorganizowania stoiska mogą kontaktować się w tej sprawie pod numerem tel. 603-176-543, lub pisząc na adres mailowy: sportowa.czestochowa@gmail.com).

– Mocno stawiamy na naszych seniorów, oczywiście w takim zakresie w jakim możemy to robić. Nie mamy wpływu na wysokość emerytur, rent, czy choćby ceny leków – zauważa Zdzisław Wolski, lekarz i przewodniczący Rady Miasta Częstochowy. – Dla naszych seniorów mamy wiele propozycji kulturalnych, społecznych, programów prozdrowotnych. Z punktu widzenia lekarza nierzadkim problemem ludzi starszych jest izolowanie się, zamykanie się w swoim domu, ograniczanie aktywności ruchowej i towarzyskiej, intelektualnej. Nasza oferta ma temu przeciwdziałać. Nie ma lepszego lekarstwa na spowolnienie procesu starzenia się niż aktywność ruchowa, intelektualna.

Drugiego dnia Senioraliów, czyli 11 października w Hali Sportowej Częstochowa odbędą się występy muzyczne (od ok. godz. 18). Będzie można posłuchać przygotowanego na Festiwal Retro, a później granego w częstochowskim teatrze koncertu pt. „Zaczarowany koń. Piosenki lat pięćdziesiątych”. Wypełnią go piękne piosenki liryczne („Kasztany”, „Pamiętasz, była jesień” „Kaziu, zakochaj się”, „Złoty pierścionek”). Gwiazdą wieczoru będzie natomiast Halina Kunicka, znana z takich przebojów jak: „Orkiestry dęte”, „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „Lato, lato czeka”, „Od nocy do nocy”, „To były piękne dni”, „Gwiazda naszej miłości”.

– Przy organizacji tego przedsięwzięcia zawsze mamy problem jak tak wyrobioną i liczną publiczność zadowolić, trafić w jej gusta. Chcemy, aby ta impreza zabrała naszych gości w podróż, która przypomni im przeboje sprzed lat. Myślę, że udawało nam się to do tej pory – twierdzi Jarosław Marszałek, zastępca prezydenta Częstochowy. – Od lat polowaliśmy na dwie gwiazdy – królowe polskiej muzyki rozrywkowej. Pierwsza to Irena Santor, ale tak się złożyło, że 20 października ma koncert w Filharmonii Częstochowskiej. Nie chcieliśmy tego dublować, ale jest też druga królowa – Halina Kunicka. To była Lady Gaga tamtych czasów. Zrobiliśmy wszystko, żeby wystąpiła u nas. Do dzisiaj wielu śpiewa jej przeboje. Jako młody człowiek też wychowałem się na jej muzyce i bardzo się cieszę, że przyjęła nasze zaproszenie.

Bilety od 1 października w cenie 10 złotych dla osób powyżej 60. roku życia. Miejski Dom Kultury, OPK „Gaude Mater”, Miejska Galeria Sztuki, Hala Polonia i Hala Sportowa Częstochowa. 

Program pierwszego dnia Senioraliów:

godz. 10 – otwarcie stoisk organizacji działających na rzecz Seniorów
godz. 11 – uroczyste otwarcie i przekazanie kluczy do bram Miasta Częstochowy
godz. 11.20 – zumba gold
godz. 12.00 – gimnastyka ogólnorozwojowa
godz. 12.20 – zdrowy kręgosłup

(od godziny 9 do godziny 9.45 na Placu Biegańskiego zostaną podstawione autobusy dowożące do Hali Sportowej Częstochowa; od godziny 13 do godziny 13.45 zostaną podstawione autobusy odwożące uczestników Senioraliów na Plac Biegańskiego).

Przejdź do treści