Hala Częstochowa
Z OSTATNIEJ CHWILI

Najlepsi częstochowscy sportowcy, trenerzy i działacze odebrali nagrody w HSC (zdjęcia)

113 sportowców, trenerów i działaczy otrzymało  w Hali Sportowej Częstochowa nagrody i wyróżnienia za wybitnie osiągnięcia w 2018 roku.

– Sukcesy zawodników i trenerów poprzedzone zostały pracą, godzinami, dniami treningów, walką ze słabościami, czasami z kontuzjami – mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Miniony rok był szczególnie dobry dla żużla, tenisa stołowego, siatkówki plażowej, speedrowera czy chodu sportowego. Były też znaczące sukcesy w innych dyscyplinach jak pływanie, sporty walki, szermierka. Częstochowianki i częstochowianie zapisali się swoimi dobrymi startami m.in. w mistrzostwach świata, Europy i Polski. Gratuluję wszystkim tych osiągnięć, które udało się wywalczyć. Chciałbym też serdecznie podziękować rodzicom, że pomagają swoim młodym pociechom realizować pasje. Dzięki temu rosną nam kolejne roczniki wspaniale przygotowanych sportowców reprezentujących nasze miasto. Sport wychowuje, dodaje sił, kształtuje determinację, umiejętność dokonywania wyborów, osiągania celu. Sportowcy są lepszymi ludźmi, poprzez walkę sportową potrafią później lepiej radzić sobie z tym, co spotyka ich w życiu.

Częstochowa ma również swój wkład w sukcesy swoich sportowców. W ubiegłym roku miasto przeznaczyło rekordową sumę 4,8 mln zł szkolenie sportowe dzieci i młodzieży oraz 7 mln zł na promocję miasta poprzez sport. W ciągu kilku ostatnich lat wybudowano już ponad 40 wielofunkcyjnych boisk.

Nagrody i wyróżnienia odebrało w sumie 113  sportowców, trenerów i działaczy. Przyznano 44 nagrody, w tym 2 pierwszego stopnia, 8 drugiego stopnia i 34 trzeciego stopnia oraz 69 wyróżnień. Nagrodzono także tych, którzy mają szczególny wkład w rozwój kultury fizycznej w mieście.

Nagrody i wyróżnienia wręczyli laureatom m.in prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, jego zastępca Jarosław Marszałek oraz przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski.

Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali okolicznościowe statuetki, a 39 osób także nagrody finansowe ( I stopnia – 3000 zł, II stopnia – 2000 zł, III stopnia – 1000 zł).

Nagrody I stopnia

1. Fredrik Lindgren – III miejsce w IMŚ na żużlu
2. Marek Cieślak – trener forBET Włókniarza Częstochowa

Nagrody II stopnia

1. Marcin Szymański – Stowarzyszenie Speedway Fan Club (speedrower) – I miejsce indywidualnie i drużynowo w Mistrzostwach Europy i I miejsce drużynowo w Mistrzostwach Europy Drużyn Klubowych, I miejsce drużynowo w Pucharze Polski, III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Speedrowerze, II miejsce w parach w Mistrzostwach Polski w Speedrowerze
2. Tomasz Pokorski – Stowarzyszenie Speedway Fan Club – trener
3. Roksana Załomska – KU AZS UJD (tenis stołowy) –  III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Tenisie Stołowym (ekstraklasa kobiet), III miejsce w grze mieszanej w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Seniorów; I miejsce w grze deblowej oraz III miejsce w grze indywidualnej i drużynowo w Akademickich Mistrzostwach Europy w Tenisie Stołowym
4. Miłosz Przybylik – KU AZS UJD – trener sekcji tenisa stołowego
5. Jakub Jelonek – Częstochowski Klub Sportowy „Budowlani” (lekkoatletyka) – I miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów w chodzie sportowym na dystansie 50 km
6. Czesław Lamch – Częstochowski Klub Sportowy „Budowlani” – trener Jakuba Jelonka i Jakuba Mrożka
7. Patrycja Jundziłł – Stowarzyszenie Piłki Siatkowej Politechniki Częstochowskiej – II miejsce w Mistrzostwach Europy do lat 20 w Siatkówce Plażowej, I miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek, V miejsce w Mistrzostwach Świata do lat 19
8. Leon Madsen – Włókniarz Częstochowa SA (żużel) – I miejsce indywidualnie w Mistrzostwach Europy na Żużlu

Nagrody III stopnia

1. Natalia Lewandowska – Częstochowski Ośrodek Szkolenia Wyczynowego (skoki do wody) – I miejsce w skokach do wody z trampoliny 3m w kat. open kobiet i w skokach synchronicznych w kat. open kobiet, I miejsce w skokach do wody z trampoliny 3m, II miejsce w skokach z trampoliny 1m i z wieży w kat. młodzieżowiec w Letnich Mistrzostwach Polski
2. Dominika Mirowska – Częstochowski Ośrodek Szkolenia Wyczynowego – I miejsce w skokach synchronicznych, II miejsce w skokach do wody z trampoliny 3m w kat. open kobiet oraz II miejsce w skokach z trampoliny 3m w kat. młodzieżowiec w Letnich Mistrzostwach Polski
3. Filip Mijalski – Klub Sportów Walki „Start” (kickboxing) – III miejsce w formule point-fighting – 74 kg w Mistrzostwach Polski Seniorów w Kickboxingu
4. Rafał Sztark – Klub Sportów Walki „Start” – III miejsce w formule point-fighting – 79 kg w Mistrzostwach Polski Seniorów w Kickboxingu, I miejsce w formule kick-light i UFR w kat. seniorów -80 kg w Zunifikowanych Mistrzostwach Polski Seniorów w Kickboxingu
5. Dariusz Pleśniak – Klub Sportów Walki „Start” – trener, działacz
6. Sebastian Paruzel – Stowarzyszenie Speedway Fan Club (speedrower) – I miejsce drużynowo w Mistrzostwach Europy i I miejsce drużynowo w Mistrzostwach Europy Drużyn Klubowych, I miejsce drużynowo w Pucharze Polski i III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Speedrowerze
7. Tomasz Włodarczyk – Stowarzyszenie Speedway Fan Club – I miejsce drużynowo w Mistrzostwach Europy Drużyn Klubowych, I miejsce drużynowo w Pucharze Polski i III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Speedrowerze
8. Piotr Jamroszczyk – Stowarzyszenie Speedway Fan Club – I miejsce drużynowo w Mistrzostwach Europy Drużyn Klubowych, I miejsce drużynowo w Pucharze Polski i III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Speedrowerze
9. Marcin Jakubiak – Stowarzyszenie Speedway Fan Club – I miejsce drużynowo w Mistrzostwach Europy Drużyn Klubowych, I miejsce drużynowo w Pucharze Polski i III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Speedrowerze
10. Janusz Danek – Stowarzyszenie Speedway Fan Club – działacz
11. Oliwia Daroch – Ludowy Klub Sportowy „Gol-Start” (pływanie) – II miejsce w sztafecie kobiet w Zimowych Otwartych Mistrzostwach Polski Niepełnosprawnych w Pływaniu, I miejsce na dystansie 50 m stylem grzbietowym i motylkowym, III miejsce na dystansie 50 m stylem dowolnym w Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych, II miejsce na dystansie 50 m stylem dowolnym i motylkowym, grzbietowym (S10), na dystansie 100 m stylem motylkowym (w kat. open i S10) i na dystansie 200 m stylem zmiennym (w kat. open i S10), III miejsce na dystansie 50 m stylem dowolnym, motylkowym i grzbietowym w kat. open, na dystansie 100 m stylem dowolnym (w kat open i S10), na dystansie 100 m stylem grzbietowym (w kat. open i S10) w Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Pływaniu Niepełnosprawnych, członkini kadry narodowej
12. Przemysław Drąg – Ludowy Klub Sportowy „Gol-Start” – I miejsce na dystansie 100 m stylem grzbietowym w Pucharze Świata w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych, II miejsce w klasyfikacji generalnej w Zimowych Otwartych i w Letnich Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Pływaniu w grupie startowej S11, I miejsce na dystansie 50 m stylem dowolnym, grzbietowym (S11) i klasycznym (w kat. open i S11), na dystansie 100 m stylem dowolnym (S11), klasycznym i grzbietowym (w kat. open i S11), II miejsce na dystansie 50 m stylem grzbietowym (w kat. open) i III miejsce na dystansie 50 m stylem dowolnym (w kat. open) w Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Pływaniu Niepełnosprawnych, zawodnik kadry narodowej, uczestnik Mistrzostw Europy i Pucharów Świata
13. Mateusz Miśkiewicz – Ludowy Klub Sportowy „Gol-Start” – III miejsce w klasyfikacji generalnej w Zimowych Otwartych Mistrzostwach Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych w grupie startowej S10; I miejsce na dystansie 50 m stylem dowolnym i stylem motylkowym oraz na dystansie 100 m stylem dowolnym, stylem grzbietowym (S7), na dystansie 200 m stylem zmiennym w kat. S7 i w kat. open, III miejsce na dystansie 50 m stylem motylkowym i na dystansie 100 m stylem grzbietowym w kat. open w Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych, II miejsce na dystansie 50 m stylem motylkowym i III miejsce na dystansie 50 m stylem klasycznym i grzbietowym i na dystansie 100 m stylem dowolnym w Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów
14. Marta Majka – Ludowy Klub Sportowy „Gol-Start” –  II miejsce w sztafecie i w klasyfikacji generalnej w grupie startowej S8 w Zimowych Otwartych Mistrzostwach Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych, III miejsce w klasyfikacji generalnej w Letnich Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych, I miejsce na dystansie 50 m stylem dowolnym i grzbietowym, na dystansie 100 m stylem dowolnym i grzbietowym oraz na dystansie 200 m stylem dowolnym, II miejsce na dystansie 100 m stylem klasycznym i III miejsce na dystansie 50 m stylem klasycznym w grupie startowej S8 w Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych
15. Robert Nowakowski – Ludowy Klub Sportowy „Gol-Start” – trener
16. Mirosław Chwałowski – Ludowy Klub Sportowy „Gol-Start” – działacz
17. Kinga Falarz – Klub Uczelniany AZS UJD (tenis stołowy) – III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Tenisie Stołowym (ekstraklasa kobiet), III miejsce drużynowo w Akademickich Mistrzostwach Europy w Tenisie Stołowym
18. Daria Łuczakowska – KU AZS UJD (tenis stołowy) – III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Tenisie Stołowym (ekstraklasa kobiet)
19. Justyna Zawada – KU AZS UJD (podnoszenie ciężarów) – III miejsce w kat. wagowej do 48 kg w Mistrzostwach Polski Seniorek i Seniorów w Podnoszeniu Ciężarów
20. Waldemar Chwastowski – KU AZS UJD – trener sekcji podnoszenia ciężarów
21. Marek Fijałkowski – KU AZS UJD (tenis stołowy) – działacz
22. Marek Ciuk – Częstochowski Klub Sportowy „Budowlani” (lekkoatletyka) – trener, działacz
23. Maciej Kasprzyk – Klub Sportowy „Orient” – (kickboxing, taekwondo, tang soo do) – I miejsce w formule semi contact kadet -60 kg, II miejsce układy formalne tradycyjne kadet niebieskie i czerwone pasy w Mistrzostwach Świata Taekwondo International, II miejsce tag team junior i III miejsce double match junior -68 kg w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Taekwondo, I miejsce w point fighting junior -57 kg w Mistrzostwach Polski w Kickboxingu II miejsce w light contact junior -54 kg i -60 kg oraz III miejsce kopnięcie dosiężne kadet junior senior -170 cm w Mistrzostwach Polski tang soo do, I miejsce semi contact junior – 170 cm, II miejsce układy formalne tradycyjne junior i III miejsce light contact junior -58 kg w Międzynarodowych MP w Taekwondo ZS PUT
24. Kacper Kołodziejczyk – Klub Sportowy „Orient” I miejsce walki semi contact junior chłopcy – 74 kg w Mistrzostwach Polski w Kickboxingu, członek kadry narodowej, I miejsce walki semi contact junior chłopcy -180 cm i kopnięcie dosiężne junior chłopcy – 175 cm w Mistrzostwach Polski w Taekwondo ZS PUT, I miejsce walki light contact junior chłopcy -76 kg i kopnięcie dosiężne kadet/junior/senior chłopcy w Mistrzostwach Polski tang soo do, II miejsce walki light contact senior chłopcy -76 kg i III miejsce walki semi contact junior chłopcy w Drużynowych MP w Taekwondo
25. Oliwia Kołodziejczyk – Klub Sportowy „Orient” – II miejsce semi contact junior niebieskie pasy – 168 cm w Mistrzostwach Świata w Taekwondo International, I miejsce semi contact kadet dziewczyny – 165 cm, I miejsce light contact kadet dziewczyny +57 kg i III miejsce kopnięcie dosiężne kadet dziewczyny w MP tang soo do, I miejsce semi contact kadet dziewczęta do 160 cm, II miejsce układy formalne tradycyjne kadet i III miejsce light contact kadet dziewczęta +54 kg w Międzynarodowych MP w Taekwondo ZS PUT, I miejsce w tag team kadet dziewczęta i double-match kadet +47 kg w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Taekwondo, II miejsce point-fighting kadet starszy dziewczyny -60 kg w Mistrzostwach Polski w Kickboxingu
26 . Monika Cieślik – Klub Sportowy „Orient” – trenerka
27. Zbigniew Pawlak – Klub Sportowy „Orient” – trener, działacz
28. Paulina Myrda – Uczniowski Klub Sportowy 48 (pięciobój nowoczesny) – I miejsce w Mistrzostwach Europy w kat. wiekowej U17 indywidualnie i w konkurencji sztafet, I miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Pięcioboju Nowoczesnym
29. Barbara Bałchanowska – Uczniowski Klub Sportowy 48 – trenerka odpowiedzialna za przygotowanie biegowe
30. Tomasz Bałchanowski – Uczniowski Klub Sportowy 48 – trener prowadzący sekcję pięcioboju, działacz
31. Kinga Legieta – Stowarzyszenie Piłki Siatkowej Politechniki Częstochowskiej – II miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorek w Siatkówce Plażowej, I miejsce w Pucharze Polski w Siatkówce Plażowej.
32. Adrian Miedziński – Włókniarz Częstochowa SA (żużel) – III miejsce w Mistrzostwach Polski Par Klubowych na Żużlu
33. Michał Świącik – Włókniarz Częstochowa SA – działacz
34. Roman Cisowski – Częstochowskie Stowarzyszenie Strzeleckie „CSS” – I miejsce w Mistrzostwach Polski Open i Pucharze Polski Open karabin pneumatyczny 10m/40 strzałów