Hala Częstochowa
Z OSTATNIEJ CHWILI

Kręcili film o Stanisławie Gościniaku

 

W Hali Sportowej Częstochowa odbyły się pierwsze zdjęcia do filmu dokumentalnego o wybitnym polskim siatkarzu i trenerze Stanisławie Gościniaku. Projekt reżyseruje jego syn Grzegorz Gościniak. – Jesteśmy dopiero na początku drogi – mówi syn trenera. – Przed nami dużo pracy.

Film będzie miał charakter wspomnieniowy. Pierwsze klapsy do dokumentu w zostały nakręcone w Hali Sportowej Częstochowa z udziałem Chucka Nelsona, bliskiego przyjaciela Stanleya Gościniaka.

Panowie poznali się w 1974 roku podczas mistrzostw świata w Meksyku. Wtedy Polska została najlepszą drużyną. – Szukaliśmy z małżonką siatkarzy do gry w Stanach Zjednoczonych – wspomina Chuck Nelson. – W ten sposób poznaliśmy Stanleya. Od tego czasu znamy się i odwiedzamy się w wakacje. Nawet raz byliśmy razem na Hawajach.

Przyjaźń obu panów trwa już od 35 lat. – Chuck to bardzo wszechstronny sportowiec – podkreśla Gościniak. – Grał w futbol amerykański, był lekkoatletą, koszykarzem, został powołany do amerykańskiej reprezentacji siatkówki. Po skończonej karierze siatkarskiej zaczął grać w tenisa z dużymi osiągnięciami. Jest kapitanem reprezentacji oldbojów w USA.

Amerykaninowi bardzo spodobała się Hala Sportowa Częstochowa. Był pod wrażeniem całego budynku. – Hala jest przepiękna. Zdaję sobie sprawę, że w Polsce jest więcej takich hal. Duża sala robi ogromne wrażenie. Świetnie nadaję się do gry w siatkówkę – uważa Nelson.

Stanisław Gościniak był mistrzem świata w Meksyku w 1974, gdzie został też uznany za najlepszego gracza. Zdobył brązowy medal mistrzostw Europy w Stambule w 1967 roku, a także 2. miejsce w Pucharze Świata w Pradze. Brał udział w igrzyskach olimpijskich w Meksyku w 1968 roku oraz cztery lata później w Monachium. Polskę reprezentował 218 razy. Był jednym z najlepszych rozgrywających na świecie. W 1977 roku ukończył AWF i podjął pracę z AZS-em Częstochowa. Z klubem zdobył czterokrotnie mistrzostwo Polski (1990, 1994, 1995, 1997), trzykrotnie wicemistrzostwo (1991, 1992, 2001), raz Puchar Polski (1998) i raz superpuchar (1995). W latach 1986-1987 był trenerem męskiej reprezentacji Polski, która podczas mistrzostw świata w Paryżu zajęła dziewiąte miejsce. Prowadził m.in. drużynę na igrzyskach olimpijskich w Atenach w 2004 roku. 27 października 2005 roku został członkiem Volleyball Hall of Fame – siatkarskiej Galerii Sław mieszczącej się w Holyoke.

Przejdź do treści