Hala Częstochowa
Z OSTATNIEJ CHWILI

Ćwiczyli pierwszą pomoc w Hali Sportowej Częstochowa (zdjęcia)

IMG_6669

Uczniowie z 43 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa śląskiego rywalizowali w Hali Sportowej Częstochowa w „Wojewódzkim konkursie wiedzy i umiejętności z pierwszej pomocy”.

Projekt „ABC młodego ratownika”, którego podsumowaniem był konkurs, realizowała parafia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie-Mrzygłodzie. – Projekt „ABC młodego ratownika” zakładał nabycie umiejętności teoretycznych, a przede wszystkim praktycznych co do udzielania pierwszej pomocy – mówi ks. Jacek Gancarek z parafii NMP w Myszkowie-Mrzygłodzie.

W projekcie wzięło udział 21 szkół podstawowych oraz 22 gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne m.in. z Częstochowy, Myszkowa, Kłobucka, Lublińca, Koniecpola, Strzelec, Krzepic.

– Pierwszym elementem udzielania pierwszej pomocy jest świadomość. Chodzi o to, żeby dzieci i młodzież nie bały się udzielić takiej pomocy – tłumaczy ks. Gancarek. – Dlatego mieli przygotować plakat mówiący o konieczności pomocy drugiemu człowiekowi. Drugim elementem naszego projektu było darmowe szkolenie. Podsumowanie naszego projektu był właśnie konkurs dotyczący resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Punkty podczas konkursu przyznawane były za działania, które uczniowie podejmowali w swojej szkoły, test teoretyczny, zajęcia praktyczne, gdzie na fantomach mieli udzielić pierwszej pomocy oraz za zaangażowanie całej drużyny, która kibicuje, dopinguje, ucząc się w ten sposób współpracy ze sobą.

Przejdź do treści